Důležité je řídit se zdravým rozumem, říká Zdeňka Švancarová z charitní Linky důvěry
20. října 2020 Koronakrize

Důležité je řídit se zdravým rozumem, říká Zdeňka Švancarová z charitní Linky důvěry

V těchto dnech roste počet lidí, kteří pociťují úzkost nebo obavy vyvolané jak strachem z nákazy koronavirem, tak existenčními problémy. Mnoho rodin musí řešit nezvyklé situace kvůli on-line školní výuce nebo starším příbuzným v pobytových zařízeních a podobně. Na to, s čím se volající nejčastěji potýkají, jsme se ptali paní Zdeňky Švancarové z celostátní Linky důvěry provozované Oblastní Charitou Blansko.

Jak často vám lidé nyní volají? Vzrostl na podzim počet telefonátů?
Ano, v září jsme zaznamenali rekordní počet hovorů za měsíc – 734, zatímco v červenci jich bylo 675 a v srpnu 683. Loni v září nás přitom kontaktovalo 597 klientů… Častěji také volají lidé pociťující úzkost nebo podléhající depresi, zřejmě k tomu přispívá podzimní období.

S čím se na vás v souvislosti s pandemií nejčastěji obracejí?
Především si potřebují popovídat, svěřit se. Mají strach, co bude dál, a setkáváme se i s tím, že si stěžují na fungování zdravotnictví, protože se jim nedostává služeb, které potřebují. Volají také lidé, kteří mají problémy s rodiči odmítajícími nosit roušky a zdržovat se doma. Někteří volající mají problém kvůli on-line výuce – buď nemají čas se s dětmi učit nebo jim chybí potřebné technické vybavení.

Jak s nimi pracujete, co jim radíte?
Snažíme se je hlavně vyslechnout. Pokud potřebují radu ohledně onemocnění covid-19, poradíme jim, případně je odkážeme na specializovanou koronavirovou linky. Naši Linku důvěry, provozovanou Oblastní charitou Blansko, si totiž často pletou s informační linkou 1221 ke koronaviru. Je to asi půl na půl, někdo chce informaci ohledně koronaviru, někdo volá proto, že potřebuje podporu.

Je něco, co s volajícími neprobíráte?
Nechceme jim vnucovat žádné názory ani s nimi hodnotit rozhodnutí vlády.

Kde čerpáte sílu a v čem vidíte naději, že současnou situaci zvládneme?
Pokud se budou lidé řídit zdravým rozumem, budou rozumně dodržovat nařízená opatření a nepanikařit, věřím, že se nám to podaří. Důležité je být v pohodě, protože s narušenou psychikou se jakémukoli onemocnění špatně čelí.

  • více se o naší pomoci během koronakrize dozvíte na našich webových stránkách
  • podrobné a pravidelně aktualizované kontakty na krizové linky naleznete v článku Kde vám v Charitě poradíme
Jan Oulík

Jan Oulík

tiskový mluvčí, redaktor
Tel.: 603 895 984 E-mail: 58Ah5eba67c-T65j4mnhTj