Kamiony s humanitární pomocí míří do Charity Mariupol Zobrazit fotogalerii
4. března 2022 Z domova

Kamiony s humanitární pomocí míří do Charity Mariupol

Ve čtvrtek vpodvečer se vydaly na bezmála dva tisíce kilometrů dlouhou cestu z Prahy do Záporoží na jihovýchodní Ukrajině kamiony s humanitární pomocí, které vypravila Charita Česká republika pro Charitu Mariupol. Jedná se o dlouholetého partnera Diecézní charity ostravsko-opavské. Obyvatelům postiženým válkou vezou především hygienické potřeby a trvanlivé potraviny, nechybí ani dětské příkrmy.

Již více než týden trvající boje, které se na Ukrajině rozpoutaly po vpádu ruských vojsk, nemilosrdně doléhají na všechny obyvatele a zajistit dostatek zásob k pokrytí jejich základních potřeb je čím dál složitější. Charita Česká republika reaguje na konkrétní potřeby svých partnerů na Ukrajině, a tak kromě poskytnuté finanční podpory posíláme i kamiony s nezbytnou materiální pomocí. Zboží v hodnotě 1,5 milionu korun, které kamiony vezou, darovala na pomoc Ukrajině společnost Makro Cash & Carry ČR.

Kamion se zbožím pro Charitu Mariupol

Pracovníci Charity na Ukrajině zajišťují místním lidem jídlo, pití i přístřeší, pomáhají s přepravou do bezpečí, starají se o tisíce lidí, kteří byli nuceni kvůli válce opustit své domovy, podporují ale i ty nejzranitelnější, děti v rodinách a ústavech.

„Reagujeme na konkrétní aktuální potřeby našich spolupracovníků z Charity Mariupol, kteří zajišťují potraviny, pitnou vodu i přístřeší pro tisíce uprchlíků v Záporoží, kam se sami museli kvůli probíhajícím bojům přesunout,“ vysvětlila Veronika Mechová ze Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské.

Lidé před konfliktem utíkají ze všech ukrajinských oblastí, podle dnešních odhadů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchlo do zahraničí již více než milion lidí, převážně žen a dětí. Vnitřně vysídlených jsou miliony lidí a jejich počet denně narůstá. Charita je připravena poskytnout těmto lidem pomoc – finanční, materiální i psychologickou. Jako jedna z prvních neziskových organizací vyhlásila Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zasažených oblastí.

Kamion se zbožím pro Charitu Mariupol

Pomáhejte s námi

Pomoci Ukrajině můžete prostřednictvím příspěvku na náš sbírkový účet vedený u České spořitelny 55660022/0800, variabilní symbol 104.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.