Doporučení vyplývající z přijímání uprchlíků z Ukrajiny v Evropě
19. června 2023 Migrace a integrace

Doporučení vyplývající z přijímání uprchlíků z Ukrajiny v Evropě

Caritas Europa zveřejnila novou analýzu implementace směrnice o dočasné ochraně, která vychází z průzkumu provedeného v 21 zemích. Naprostá většina uprchlíků má problémy s přístupem k dostupnému ubytování a dalším právům. Vyzýváme k trvalé podpoře všech lidí, kteří potřebují ochranu.

Tento informační dokument poskytuje přehled hlavních výzev a osvědčených postupů souvisejících s více než roční implementací směrnice o dočasné ochraně (dále jen „DO“) a podobných vnitrostátních systémů dočasné ochrany. Ty byly aktivovány po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 s cílem poskytnout lidem prchajícím před válkou přímou ochranu a přístup k řadě pobytových a socioekonomických práv. Zpráva vychází z interního průzkumu Caritas Europa, na němž se podílelo 21 členských organizací, které mají dennodenní praxi s uprchlíky z Ukrajiny. Odpovědi byly shromažďovány v období od ledna do února 2023 od organizací Caritas se sídlem v EU (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Španělsko) a mimo EU (Moldavsko, Norsko, Švýcarsko).

Do reportu jsme za Charitu Česká republika taktéž přispěli našimi zkušenostmi. Jedno z rizik, na které v dokumentu upozorňujeme, je nedostatek dostupného bydlení. V České republice má dlouhodobý nedostatek sociálního bydlení dopad i na uprchlíky z Ukrajiny. Zároveň se dále snižuje dostupnost cenově přijatelného bydlení pro české obyvatele, neboť někteří majitelé dávají přednost pronájmu ubytování uprchlíkům z Ukrajiny z důvodu finanční podpory poskytované státem. Přístup k nouzovému bydlení je navíc možný pouze po dobu prvních 150 dní.

Dále pak upozorňujeme na těžkou finanční situaci, ve které se značná část uprchlíků z Ukrajiny nachází. Současný stav se pravděpodobně ještě zkomplikuje s připravovanými změnami v systému ubytování v části Lex Ukrajina V., která začne platit od 1. 7. 2023.

V České republice je podle průzkumů 75 % držitelů dočasné ochrany ve velmi neuspokojivé nebo kritické finanční situaci a 61 % v těžké materiální nouzi, ačkoli 55 % z nich má bezplatné ubytování. Uprchlíci z Ukrajiny dostávají základní finanční a materiální podporu, ale jsou vyloučeni ze systému sociálního zabezpečení (na rozdíl od ostatních cizinců s trvalým pobytem) a administrativní překážky spojené s registrací a ubytováním často zpožďují převody peněz.

Dokument vychází ze zkušeností členů Caritas Europa v terénu a nastiňuje klíčová doporučení pro tvůrce politik, aby byla zajištěna trvalá podpora uprchlíků z Ukrajiny a přístup k právům a službám poskytovaným v rámci politiky dočasné ochrany. Je nezbytné naplánovat hladký přechod z dočasné ochrany a zajistit přístup ke stálému povolení k pobytu pro osoby, které se nemohou vrátit na Ukrajinu, a vhodnou reintegrační podporu pro ty, kteří se vrátit chtějí. Vyzýváme rovněž tvůrce politik, aby zajistili správnou implementaci azylového práva EU pro všechny osoby, které potřebují ochranu, bez ohledu na jejich zemi původu, a to prostřednictvím posíleného azylového a přijímacího systému. A dále, aby využili osvědčených postupy vypozorované v souvislosti s reakcí na válku na Ukrajině ve prospěch všech uprchlíků.

Prostřednictvím tohoto dokumentu chceme apelovat na Evropskou komisi, aby: 

  • připravila návrh prováděcího rozhodnutí Rady o prodloužení platnosti směrnice o DO do března 2025 a předpokládaný koordinovaný přechod od směrnice DO po roce 2025. To zahrnuje zajištění možnosti, aby osoby, které se nemohou vrátit na Ukrajinu, získaly přístup ke stabilnímu pobytovému statusu, a aby osoby, které se rozhodnou vrátit na Ukrajinu, dostaly odpovídající podporu při návratu a reintegraci.
  • zabránila vládám ve vytváření paralelního a nespravedlivého systému s rozdílným zacházením v závislosti na zemi původu uprchlíků a začlenila práva a služby poskytované uprchlíkům z Ukrajiny do hlavního proudu prostřednictvím odpovídajícího financování obecného poradenství pro uprchlíky a podpůrných služeb.

Mezi výzvy a doporučení vládám členských států pak patří například:

  • poskytnutí dodatečných zdrojů místním organizacím, organizacím občanské společnosti a státním službám souvisejícím s integrací, aby byla zajištěna dlouhodobá podpora integrace,
  • využít slibných postupů zavedených v souvislosti se směrnicí o dočasné ochraně ve prospěch všech osob, které ochranu potřebují bez ohledu na zemi původu.

Přečtěte si původní informační dokument Caritas Europa.

Aišvarja Eassey

projektová koordinátorka pro advokační činnost - oblast sociální a migrace
Tel.: 731 427 182 E-mail: WbFFRb%7T.nC93o6LTprRb~lW5pJ