Migrace a integrace

Informace z terénu a z analytické práce promítáme do advokační činnosti – upozorňujeme na potřeby, rizika a bílá místa v legislativě, připomínkujeme národní i evropské programy. Budujeme partnerství s mezinárodními institucemi, orgány státní správy, místními samosprávami a dalšími aktéry a jsme rádi, že funguje řada platforem pro setkávání a dialog.

Věnujeme se sběru dat a zpracováváme vlastní analýzy k řadě témat souvisejících s migrací. Například mapujeme potřeby dětí s odlišným mateřským jazykem a jejich učitelů na školách nebo monitorujeme otázky související se zdravotním stavem cizinců a s jejich přístupem ke zdravotní péči.

Ke stažení

Fotbalistka Iryna milovala Charkov, dnes v Českých Budějovicích pomáhá druhým
16. dubna 2024 Poradna pro cizince a migranty

Fotbalistka Iryna milovala Charkov, dnes v Českých Budějovicích pomáhá druhým

Válka rozdělila životy Ukrajinců na dvě období. Život před válkou a život během ní. Výjimkou není ani Iryna Pidkuiko. Ukrajinská fotbalistka, která si zahrála v první turecké ženské lize a s týmem WFC Zhytlobud-1 Kharkiv se radovala z titulu mistryně Ukrajinské ligy žen. Narodila se v Kyjevě a v hlavním městě Ukrajiny prožila dětství, fotbal ji zavál do Mariupolu, Charkova, ale také do tureckého Gaziantepu. V Charkově zůstala poprvé ve svých devatenácti sama bez rodiny, daleko od domova. „Charkov je moje nejoblíbenější město na Ukrajině, byla to láska na první pohled. V roce 2011 mě pozval místní fotbalový klub a hrála jsem tam 7 let,“ vzpomíná. Když se později zranila a rozhodla se ukončit fotbalovou kariéru, vrátila se do Charkova zpět. A právě tady ji zastihla válka.

Mezinárodní den Romů: Charita volá po posílení lidské důstojnosti
6. dubna 2024 Z domova

Mezinárodní den Romů: Charita volá po posílení lidské důstojnosti

Posílení lidské důstojnosti romské populace v Evropě představuje značnou výzvu, protože nadále přetrvávají velké strukturální nerovnosti a generační chudoba. Stále je zapotřebí významných změn, které pomohou Romům uplatnit jejich práva a žít důstojný život.

(Ne)úspěšný pakt o migraci a azylu
22. března 2024 Z domova

(Ne)úspěšný pakt o migraci a azylu

Snaha Evropské komise najít pro země EU nový, společný rámec řešící migraci a azyl se po mnoha měsících až letech vyjednávání již klube v téměř finální podobě paktu o migraci a azylu. V únoru 2024 byly přijaty další dílčí dokumenty, které jsou jeho součástí. Čeho se pakt týká, jaká jsou jeho úskalí a jaký bude další postup, přiblížíme ve článku níže.  

Doporučení vyplývající z přijímání uprchlíků z Ukrajiny v Evropě
19. června 2023 Migrace a integrace

Doporučení vyplývající z přijímání uprchlíků z Ukrajiny v Evropě

Caritas Europa zveřejnila novou analýzu implementace směrnice o dočasné ochraně, která vychází z průzkumu provedeného v 21 zemích. Naprostá většina uprchlíků má problémy s přístupem k dostupnému ubytování a dalším právům. Vyzýváme k trvalé podpoře všech lidí, kteří potřebují ochranu.

6 věcí, které možná nevíte o uprchlících
15. června 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

6 věcí, které možná nevíte o uprchlících

Počet lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, se za poslední dekádu více než zdvojnásobil. Na konci roku 2022 bylo na světě nuceně vysídleno přes 100 milionů lidí. K tomuto rekordnímu číslu výrazně přispěla válka na Ukrajině, která zapříčinila jeden z největších a nejrychlejších přesunů obyvatelstva od dob druhé světové války. Přinášíme vám další zajímavá fakta o uprchlících.

Děti cizinců s dlouhodobým pobytem jsou konečně o krok blíž ke spravedlivé zdravotní péči
15. května 2023 Z domova

Děti cizinců s dlouhodobým pobytem jsou konečně o krok blíž ke spravedlivé zdravotní péči

Poslanecká sněmovna PČR v polovině dubna schválila novelu zákona o azylu, která zahrnuje děti cizinců ze třetích zemí, kteří mají v České republice dlouhodobý pobyt, do systému veřejného zdravotního pojištění. Dlouho očekávanou změnu se podařilo prosadit mimo jiné díky neúnavnému úsilí Charity Česká republika a dalších organizací pracujících s cizinci.

Tři důvody, proč by romská inkluze neměla být nesplnitelným úkolem
8. dubna 2023 Sociální oblast

Tři důvody, proč by romská inkluze neměla být nesplnitelným úkolem

80 % Romů v EU žije v chudobě. Jejich situace se ve většině zemí od zavedení strategického rámce EU pro romskou menšinu v roce 2020 spíše zhoršila, než že by se zlepšovala. Členské státy musí neprodleně jednat.

Doporučení Caritas Europa k další podpoře uprchlíků s dočasnou ochranou
24. března 2023 Integrace cizinců

Doporučení Caritas Europa k další podpoře uprchlíků s dočasnou ochranou

Vloni v únoru vešla v platnost směrnice o dočasné ochraně – status, který umožňuje státům EU udělit komplexní a rychlou ochranu příchozím z Ukrajiny utíkajícím před válkou. Díky dočasné ochraně mohla Česká republika a další členské státy efektivně pomáhat uprchlíkům, kteří pomoc potřebovali, ovšem ani tento relativně nový systém se neobešel bez úskalí.

Proč Evropa potřebuje více pracovní migrace
16. prosince 2022 Integrace cizinců

Proč Evropa potřebuje více pracovní migrace

U příležitosti Mezinárodního dne migrantů, který si připomínáme 18. prosince, vydáváme spolu s naší zastřešující organizací Caritas Europa informační dokument k pracovní migraci, který zveřejňujeme v českém překladu. Vydáváme ho se záměrem informovat o komplexních právních předpisech, které již v rámci Evropské unie (EU) na poli pracovní migrace existují. 

Představme si sebe na místě uprchlíků
15. listopadu 2022 Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Představme si sebe na místě uprchlíků

S vypuknutím války na Ukrajině začali z napadené země utíkat lidé. Prchali do bezpečnějších míst uvnitř státu i do zahraničí. Česká republika patří k zemím, které jich přijaly poměrově k počtu vlastních obyvatel nejvíc. Utíkali jako všichni váleční uprchlíci, kteří se museli sebrat z minuty na minutu, jen s tím nejnutnějším, doma nechat veškerý majetek a často i nejbližší členy rodiny. Oblastní charita Ústí nad Orlicí začala ihned pracovat pro uprchlíky, kteří jsou v našem okrese. V Letohradě zřídila humanitární sklad, sháněla ubytování, potraviny, šatstvo, prostředky, z kterých by pomoc uprchlíkům financovala. Důležitým krokem bylo zaměstnání ukrajinsky mluvící koordinátorky Veroniky Peškové. To bylo možné díky podpoře Ministerstva vnitra. Veronika je maminka tří dětí, v ČR žije už 24 let, a poprosili jsme ji o rozhovor: