Tipy pro úsporu energie ve vaší domácnosti
20. července 2023 Šetříme s Charitou

Tipy pro úsporu energie ve vaší domácnosti

V letošním roce se to, jak co nejvíce ušetřit v domácnosti na spotřebě energie, stalo často diskutovaným tématem snad pro každého. V rámci seriálu Šetříme s Charitou jsme pro vás shromáždili několik jednoduchých triků, které účinně pomohou snížit náklady na elektřinu v domácnosti, aniž byste hned museli přistoupit k nákupu nových přístrojů či k radikálním změnám technologického vybavení.

  • Pozor na stand-by režim

I když řadu přístrojů domácí spotřební elektroniky dennodenně používáme, měli bychom dbát na to, že je po vypnutí odpojíme i z tzv. pohotovostního režimu (bývá indikován svícením červené kontrolky), při němž se trvale – a zcela zbytečně – spotřebovává malé množství energie. Pro úplné vypnutí spotřebiče je nutné odpojit ho ze zásuvky. Týká se to většinou televizoru, stolního počítače, tiskárny, CD nebo DVD přehrávače, bezdrátových sluchátek apod. Ušetřit lze takto až stovky korun ročně.

  • Používejte dobíjecí baterie

Dobíjecí baterie jsou z dlouhodobého hlediska mnohem levnější než akumulátory. Samozřejmě je ještě lepší provozovat co nejvíce zařízení se síťovými adaptéry (Pozor! Také nabíječky byste měli po použití vždy vytáhnout ze zásuvky, jinak neustále spotřebovávají elektrickou energii.)

  • Energeticky úsporné praní a sušení

Perte, pouze pokud naplníte pračku, a to při teplotě na 30 nebo na 40 °C. Současné moderní pračky a prací prostředky zvládnou běžně znečištěné prádlo vyprat i při nižších teplotách. Prádlo pak nechte pokud možno uschnout zcela zdarma na vzduchu. Odpařující se vlhkost vám navíc zlepší klima v místnosti.

  • Skládání místo žehlení

Žehlička patří mezi jedny z nejhorších „žroutů“ energie. Žehlete proto jen ty kusy oblečení, u kterých je to opravdu nutné. (Další tip: Využijte zbytkové teplo! Stačí žehličku dříve odpojit ze zásuvky a poslední košile vyhladit ještě horkou žehličkou.)

  • Zapínejte jen plnou myčku

Myčku na nádobí zapínejte, jen pokud je opravdu plná. Abyste co nejvíce šetřili vodu i elektrickou energii, volte přednostně ekologické programy.

  • Chytře na ledničku

Velké množství elektrické energie se dá ušetřit, pokud si pořídíte přístroj s energetickým štítkem A (až A+++). Důležité je také umístění ledničky – neumísťujte ji přímo vedle radiátorů nebo spotřebičů, které vyzařují teplo. Při manipulaci neotvírejte dveře lednice příliš často a nenechávejte je otevřené příliš dlouho. Nikdy nedávejte do lednice teplé jídlo. Zkontrolujte také, zda není chladnička nastavena na příliš nízkou teplotu. Teplota chlazení 7 °C je pro uchování potravin naprosto dostačující.

  • Správné osvětlení

Úsporné žárovky a vhodné lampy, dobře rozptylující světlo, pomohou snížit spotřebu energie, aniž byste museli cokoli dělat. Pokud nahradíte žárovky a halogenové žárovky LED diodami, můžete ušetřit až 80 % spotřeby elektřiny. Nezapomínejte ale ani zhasínat světlo při odchodu z místnosti či osvětlovat jen ty části místnosti, kde světlo opravdu potřebujete. Pomoct vám mohou také nastavitelné časovače či detektory pohybu.

  • Pořádný průvan namísto celodenního větrání

Místo nepřetržitého větrání je lepší udělat každé dvě až tři hodiny krátký, ale intenzivní průvan. K výměně vzduchu v místnosti totiž bohatě stačí několik minut s otevřenými okny.

  • Dobře utěsněná okna a dveře

Zkontrolujte, že máte dobře utěsněná okna a dveře a že vám dovnitř neprofukuje. Někdy stačí jen drobná úprava izolace (např. termoizolační fólie na okna) či instalace těsnících lišt, před chladem zvenčí pomáhají chránit i závěsy, rolety, žaluzie či izolační zarážky.

  • O jeden stupeň míň

Snížením teploty v obytných prostorách o pouhý jeden stupeň můžeme ušetřit pět až deset procent energie na vytápění! Tipů, jak efektivně vytápět je ale daleko víc: pravidelné odvzdušňování radiátorů, nestavět proudění teplého vzduchu do cesty překážky (nestavět před topná tělesa nábytek, nezakrývat je závěsy), vypínat topení na noc či při odchodu z domova.  

  • Kratší sprchování a teplota vody

Zkrácením sprchování ze sedmi minut na pět spotřebujete o 30 procent méně energie! Úspory lze dosáhnout také snížením teploty sprchy o několik stupňů (například ze 40 na 37 °C) či používáním úsporné sprchové hlavice, která dokáže kontrolovat intenzitu a způsob distribuce vody. Při mytí rukou odstraňuje mýdlo nečistoty i při spláchnutí studenou vodou.

  • Další úspory v koupelně

Jedním ze spotřebičů, které v koupelně spotřebovávají velké množství elektřiny, je fén. Snažte se ho proto používat co nejméně. Pokud máte elektrický zubní kartáček s nabíjecí stanicí, vkládejte ho nabíjet pouze jednou týdně a nezapomínejte, že běžný zubní kartáček nepotřebuje nabíjet vůbec!

  • Tipy do kuchyně

Vždy vařte i ohřívejte na plotně odpovídající velikosti, aby zbytečně neunikalo teplo, a nádoby zakrývejte pokličkou – snížíte tak spotřebu elektřiny přibližně o dvě třetiny. U elektrických sporáků využívejte zbytkové teplo a vypněte ho o chvíli dřív. Pokud to není nutné, při pečení nepředehřívejte troubu (ušetří se tím asi osm procent elektrické energie). Máte-li tu možnost, používejte horkovzdušný program, který šetří až 15 procent energie.

 

S tím, jak ušetřit náklady na elektřinu nebo vytápění, vám mohou v rámci bezplatných osobních či online konzultací poradit také kvalifikovaní odborníci v Energetických konzultačních a informačních střediscích (EKIS). Ta jsou zřízena v rámci státního programu EFEKT na podporu úspor energie, který vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu se záměrem podílet se na naplňování Státní energetické koncepce.

Bezplatné energetické poradenství nabízejí od 7. listopadu 2022 také krajské Úřady práce.

Klienti společnosti E.ON šetří a pomáhají tak lidem v nouzi. Body získané za úsporu energií u společnosti E.ON mohou nyní přetavit v peníze, které Charita Česká republika použije na vyřešení kritické situace lidí (především rodin a seniorů), kteří propadli sítem státních opatření proti drahotě.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC

 

Odpovědi na otázky týkající se úspor energie najdete také na webových stránkách s názvem Zkrotíme energie, které jsou společným projektem Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí. Naleznete zde jednak v praxi ověřené rady, jak okamžitě snížit spotřebu a začít šetřit, ale také aktuální informace o finanční pomoci státu s placením nákladů na bydlení či o podpoře státu při realizaci a pořízení moderních úsporných řešení.