Mezinárodní den migrantů

Ilustrační obrázek

18. prosinec známe jako Mezinárodní den migrantů. Caritas Europa proto využila této příležitosti k připomenutí evropským vládám, že odpovědí EU by měla být solidarita, díky níž vytvoříme příjemnější a vstřícnější naladění společnosti vůči migrantům. Rovněž by se neměla přehlížet jejich lidská práva.

„Jsem Kurd. Syrské vojenské vedení Kurdům nevěří, takže stojíme vždy v první linii. A kdyby mě zajal Islámský stát, okamžitě by mě popravili. Z obou důvodů se mé šance na přežití jevily jako minimální. Musel jsem odejít,“ přiznává Shiar, Syřan hledající útočiště v Evropě.

Lidé mimo Evropu přitom stejně jako my čelí hrozbě teroristických útoků. Občas navíc plánovaných stejnými lidmi, kteří ohrožují i naše území. Evropa má povinnost přivítat lidi prchající před zmíněným nebezpečím a poskytnout jim ochranu. Musíme zůstat bezpečným útočištěm pro každého člověka, který jej potřebuje – bez ohledu na jeho národnost nebo náboženství.

„Všichni bychom měli být daleko vstřícnější. Vytvářet v současnosti pozitivně přijímající společnost chovající se solidárně je ještě důležitější, než bojovat proti podezřením a předsudkům. Naši politici musí být natolik odvážní a vizionářští, aby dovedli čelit anti-migračním postojům a nespadli do pasti zavádějících „obětí“ a „pachatelů“,“ připomíná Jorge Nuño Mayer, generální sekretář Caritas Europa.

Je načase, abychom přestali izolovat sami sebe uzavíráním hranic a budováním „evropské pevnosti“, míní Mayer, který od evropských vlád požaduje následující:

  • Otevření bezpečných a legálních cest pro vstup do EU.
  • Zavedení cenově dostupných humanitárních víz, snadno přístupných prostřednictvím jakéhokoliv velvyslanectví EU v zemích původu i tranzitu.
  • Zrušení vízových požadavků z humanitárních důvodů.
  • Usnadnění migrantům i uprchlíkům sloučení rodin, čímž se podpoří integrace do přijímajících zemí.       
Tříkrálová sbírka 2019

Tříkrálová sbírka

Aktuální výtěžek
119 184 358 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 
 
 

Napište nám!

DotazNenašli jste na webu potřebné informace?
Máte pro nás vzkaz?

Napište nám!