Potraviny pomáhají aneb potravinové sbírky v listopadu 2014

Potraviny pomáhají - www.potravinypomahaji.cz

O víkendu 22. listopadu 2014 proběhne na řadě míst v České republice druhý ročník akce Potraviny pomáhají, za kterou stojí organizace Byznys pro společnost a Česká federace potravinových bank. Jde o rozsáhlou celorepublikovou potravinovou sbírku. Zapojily se i české Charity.

Lidé budou moci sbírku podpořit tím, že ve vybraných obchodech v desítkách českých měst nakoupí jídlo a předají je dobrovolníkům či zástupcům celé akce. Přehled všech míst najdete na stránkách www.potravinypomahaji.cz.

Charity se na sbírce podílí zejména zapojením svých dobrovolníků. Navíc výtěžek využijí na poskytnutí jídla lidem v nouzi, seniorům, matkám samoživitelkách, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů i osobám s duševním onemocněním, či v azylových domech a dalších zařízeních, která spravují.

Nejvhodnějšími potravinami pro darování jsou:

Potraviny pro charitní zařízeníKonzervy všeho druhu (paštiky, rybí konzervy, masové konzervy, hotová jídla apod.), polévky všeho druhu (sáčkové, čínské, do hrnečku apod.), trvanlivé uzeniny, cukr, luštěniny, těstoviny, rýže, olej, sirupy, džemy, kompoty, čaje, mouka, krupička, piškoty, cereálie, cukrovinky pro děti a nápoje v obalech tetrapak (mléko, džusy apod.).

Do sbírky se zapojily následující Charity:

 • Diecézní charita Brno – sbírky proběhnou v Brně (Tesco, Dornych 4 a Vídeňská 132/100, Albert v nákupním centru Olympia, Kauflandu v Brně-Židenicích, Bubeníčkova 4405/1) v Břeclavi (Tesco, Lidická 3341/17), v Hodoníně (Kaufland, Konečná 4010/4) a ve Znojmě (Kaufland, Dukelských bojovníků 3632/156)
 • Charita sv. Anežky Otrokovice – prodejna Tesco OC Zlín-Malenovice, 3. května 1170
 • Oblastní charita Uherský Brod – prodejna Tesco v Uherském Hradišti
 • Oblastní charitě Kroměříž – prodejna Penny market v Kroměříži
 • Charita Ostrava – prodejny Tesco v Ostravě-Třebovicích a Hrabová.
 • Charita Frenštát pod Radhoštěm – prodejna Tesco Kopřivnice
 • Oblastní charita Havlíčkův Brod, Oblastní charita Jičín, Oblastní charita Kutná Hora, Farní charita Litomyšl, Oblastní charita Nové Hrady, Oblastní charita Pardubice a Oblastní charita Trutnov – prodejny Penny market (Kutná Hora, Světlá nad Sázavou, Humpolec, Pardubice, Trutnov), Tesco (Chotěboř, Hradec Králové, Jičín, Vysoké Mýto, Trutnov), Kaufland (Pardubice, Bělehradská 628) a Globus (Pardubice)
 • Oblastní charita Most – sbírka bude v Albertu v Centrálu v Mostě
 • Oblastní charita Ústí nad Labem – v prodejně Tesco ve Všebořicích
 • Oblastní charita Česká Kamenice – v prodejně Globus v Ústí nad Labem a Penny market market v České Kamenici
 • Diecézní Charita České Budějovice – sbírky proběhnou v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově, v Týnu nad Vltavou a v Kamenici nad Lipou (Penny), dále v Táboře (Penny market a Kaufland), v Jindřichově Hradci a Písku (Kaufland)
 • Arcidiecézní charita Praha – prodejna Tesco Národní třída Praha 1
 • Farní charita Vlašim – prodejna Tesco Zruč nad Sázavou
 • Farní charita Roudnice nad Labem – prodejna Tesco Roudnice nad Labem
 • Farní charita Beroun – prodejna Penny market na Třídě Míru v Berouně
 • Farní charita Kolín – prodejna Kaufland Kolín
 • Oblastní Charita Sušice – sbírka se uskuteční v prodejně Penny market v Klatovech
 • Účastní se i další Charity: Diecézní Charita Plzeň, Farní charita Příbram

Další Charity pořádají i další vlastní akce:

Oblastní charita Uherský Brod plánuje ve dnech 1. až 6. prosince vybírat potraviny v prodejnách Hruška v Uherském Brodu.

Charita Olomouc, Středisko pro lidi bez domova pořádá 20. listopadu v rámci akce Noc venku „Krajíc chleba pro chudé“, což je celoroční sbírka potravin podle uvážení jednotlivých farností, a rovněž finanční sbírku (107-8921490207/0100). Některý den v předběžném termínu 7. až 10. prosince se uskuteční „Polévka pro všechny“ za účasti arcibiskupa Jana Graubnera.

Jihomoravské potravinové sbírky ve splupráci se společností ENAPOOblastní charity Břeclav, Znojmo, Hodonín a Uherské Hradiště díky spolupráci se společností ENAPO zajišťují stálou potravinovou sbírku v daných městech.

Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba Liberec bude přijímat potraviny ve dnech 1. až 14. prosince 2014 u kostela v Ruprechticích nebo na adrese Tanvaldská 51, Liberec (po telefonické domluvě ve všední dny).

Diecézní charita České Budějovice spustila 15. října 2014 do odvolání sbírku trvanlivých potravin pro lidi v nouzi.

Farní charita Vlašim přijímá dary v podobě potravin ve svém nově otevřeném obchůdku, kde bude zároveň během roku jídlo vydávat klientům, které zdejší sociální poradna označí za potřebné.

Lidé budou moci sbírku podpořit tím, že ve vybraných obchodech v desítkách českých měst nakoupí jídlo a předají je dobrovolníkům či zástupcům celé akce. Přehled všech míst najdete na stránkách www.potravinypomahaji.cz.

Charity se na sbírce podílí zejména zapojením svých dobrovolníků. Navíc výtěžek využijí na poskytnutí jídla lidem v nouzi, seniorům, matkám samoživitelkách, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů i osobám s duševním onemocněním, či v azylových domech a dalších zařízeních, která spravují.

Jedna rodina, jídlo pro všechny