Nejen pečivo pro matky s dětmi

Naložení darovaného pečiva v ústecké pekárně

Obvykle v pondělí ráno jezdí pracovníci Farní charity Lovosice do jedné z ústeckých pekáren, aby tam převzali menší nebo větší množství neprodaného pečiva, které by se jinak vyhodilo. Za jejich nákup hradí symbolickou částku. Podle množství rozvezou převážně sladké dobroty do zařízení, která Charita spravuje. Jedním z nich je Azylový dům pro ženy a matky s dětmi přímo v Lovosicích.

Pečivo či jakákoliv jiná potravinová pomoc, kterou se podaří získat, se maminkám hodí zejména v době, než přijdou sociální dávky. Rozdávání je občas i tak trochu za odměnu, když se maminky zapojí do pomoci na zahradě nebo v domě. Přeci jen se azylové domy často stávají dočasným skutečným a jediným domovem, o který je potřeba pečovat.

Domácí kompot z třešní ze zahrady Azylového domu v LovosicíchVe většině azylových domů provozovaných tamější Charitou se maminky či ženy v tísni mohou také naučit vařit, šetrně nakupovat a obecně dobře hospodařit s penězi. V lovosickém domě mohou navíc obyvatelky zpracovat to, co jim dá zahrada. Letos se tak pekly bublaniny a vařily marmelády. V Lovosicích proběhla na jaře 2014 i sbírka jídla přímo v hypermarketu Globus. Pracovnice i klientky Azylového domu měly v prostorách obchodu stánek, kde se nakupující dozvěděli, co by v domě potřebovaly. Kromě trvanlivějšího jídla, které je přeci jen potřebnější, mohli lidé přispět i nákupem pastelek, sešitů či jiných drobností pro děti.

A na závěr ještě jeden překvapující zážitek obyvatel domu ze začátku roku. Těsně před Velikonocemi přemýšlela ředitelka s kolegyněmi z Azylového domu, jak a hlavně za co nakoupí suroviny na pečení velikonočních beránků a jiných sladkostí. Sotva měly spočítáno, ozval se zvonek u dveří a tam stály členky sdružení matek z církve Jednoty bratrské v Lovosicích se dvěma plnými přepravkami. Doslova jako na zavolanou přivezly olej, vajíčka, cukr, mouku. Zkrátka vše potřebné na pečení. Zbývalo dokoupit jen vanilkové cukry.

Peklo se o sto šest a celý dům před Velikonocemi zavoněl upečenými beránky, mazanci a koláči.

Článek je ze zprávy vydané u příležitosti kampaně Jedna rodina, jídlo pro všechny.

Jedna rodina, jídlo pro všechny