Charita pomůže dalším 11 zraněným z Ukrajiny

Vojenský speciál dnes na pražské letiště Kbely dopravil dalších jedenáct zraněných z nedávných nepokojů na Ukrajině. V Česku budou léčeni v rámci projektu MEDEVAC. Sociální servis opět poskytne Arcidiecézní charita Praha.

Ve čtvrtek 6. března přistál na pražském letišti Kbely speciál s 11 pacienty z Ukrajiny, kteří budou v Česku léčeni v rámci programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel MEDEVAC, zaštítěný českou vládou.

Sociální servis pacientům zajistí pracovníci Arcidiecézní charity Praha. Servis obnáší asistenci, tlumočení, drobné nákupy a usnadňuje pacientům orientaci v cizím prostředí.

„Zranění jsou lidé nejrůznějšího věku. Od nejmladšího, kterému je sedmnáct až po muže ve věku přes šedesát let. Jde o svobodné kluky i ženaté táty od rodin s pěti dětmi. Zranění pocházejí z různých sociálních skupin. Od studentů, přes dělníky a až po podnikatele,“ říká koordinátorka projektu Svitlana Porche z Arcidiecézní charity Praha.

„Nikdy jsem nezažila tak emočně silný a náročný MEDEVAC,“ dodává paní Svitlana, která v Charitě pracuje již řadu let. „Jednak je pacientů více než jindy a navíc jde o dospělé lidi zraněné střelnými zbraněmi při nedávných nepokojích.“

Program MEDEVAC, který je v gesci Ministerstva vnitra ČR, totiž slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách.

Program spravuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Od roku 1993, kdy program MEDEVAC vznikl, bylo v jeho rámci léčeno celkem 165 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (7), Libye (17) a Myanmaru/Barmy (3) a Sýrie (14).

Arcidiecézní charita Praha spolupracuje na programu MEDEVAC již od roku 2006. Od 27. února 2014 již zajišťuje péči pro 27 ukrajinských pacientů, 6. března jich přibylo dalších jedenáct. Pacienti utrpěli vážná zranění při nepokojích na Euro Majdanu v Kyjevě.

Charita ČR na Ukrajinu dopravila lékárničky a přímou pomoc rodinám, jejichž příslušníci byli zabiti nebo vážně zraněni při nedávných nepokojích: Charita ČR dále na Ukrajině podpoří zdravotní střediska a centra psychické pomoci.  Nedávné nepokoje a krveprolití v Kyjevě totiž postihly nejen obyvatele tohoto města, ale citelně zasáhly do životů řady účastníků z dalších oblastí Ukrajiny. Právě na západ Ukrajiny bude směřovat další pomoc Charity ČR, která zde podpoří tři zdravotnická zařízení poskytující lékařskou péči zraněným při nedávných nepokojích.

Tříkrálová sbírka 2019

Tříkrálová sbírka

Aktuální výtěžek
119 199 951 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 
 
 

Napište nám!

DotazNenašli jste na webu potřebné informace?
Máte pro nás vzkaz?

Napište nám!