5. září 2011 Z domova

Charita podporuje návrh v novele Zákona o sociálních službách

Charita ČR podporuje návrh v novele Zákona o sociálních službách, podle kterého má být příspěvek na péči vyplácen přímo rodinným příslušníkům a poskytovatelům sociálních služeb, kteří o člověka se zdravotním postižením pečují.

„Jedním z důležitých kroků k zefektivnění  sociálního systému je vytvořit takové mechanismy, aby příspěvek na péči byl skutečně používán jen na krytí nákladů spojených s péčí o osobu zdravotně nebo sociálně znevýhodněnou. Současný návrh v poslanecké sněmovně je jedním z takových mechanismů,“ říká Oldřich Haičman, ředitel Charity Česká republika.

Podle O. Haičmana je třeba si uvědomit, že příspěvek na péči je tvořen státními prostředky z daní nás všech. „Tento příspěvek není nějakým odškodněním osobě, která má zdravotní postižení nebo se stala znevýhodněnou v důsledku stáří nebo nemoci. Příspěvek na péči je výrazem solidarity naší společnosti vůči znevýhodněným osobám, aby se jim poskytnutím pomoci nebo služby osoby blízké nebo poskytovatele služeb dařilo toto znevýhodnění překonat a mohli se zařadit do běžného života. A právě z příspěvku na péči je tato pomoc a podpora hrazena,“ vysvětluje Haičman.

Charita ČR dlouhodobě prosazuje vytvoření takových podmínek, aby pečující osobou byla především osoba blízká. Proto je potřeba podpořit vzájemnou sousedskou výpomoc a solidaritu občanské společnosti v místní komunitě tak, aby osoby se zdravotním znevýhodněním nebo osoby znevýhodněné důsledkem stáří nebo nemoci byly co nejdéle podporovány službou nebo pomocí ve svém přirozeném sociálním prostředí a nemusely za službou odcházet do vzdálených míst do anonymního prostředí domovů a ústavů. Je potřeba podpořit především blízkou rodinu takové osoby, aby ona byla prioritně zapojena do péče a podpory o svého příbuzného, protože taková podpora je přirozená, smysluplná a nejúčinnější z pohledu fyzického i psychického zdraví.

Charita Česká republika je největším nestátním neziskovým poskytovatelem sociálních služeb v ČR, prostřednictvím arcidiecézních, diecézních, oblastních a farních Charit provozuje více jak 750 služeb a středisek sociální a zdravotní péče, zaměstnává přes 6,7 tisíc stálých pracovníků, spolupracuje s 50 tisíci dobrovolníky a stará se ročně o více jak 80 tisíc klientů a uživatelů.